Gdzie się podziała Twoja koncentracja?

Opublikowane przez Gulewicz Maria Magdalena w dniu

Zastanawiasz się, gdzie się podziała twoja koncentracja?

Konsekwencją nadmiaru we wszystkich dziedzinach naszego życia jest konieczność nieustannego dokonywania wyborów oraz natłok informacji, którymi jesteśmy codziennie zalewani. Każdego dnia pozyskujemy ich więcej niż nasi przodkowie w ciągu całego życia. 

Dodatkowo wciąż przyspieszająca dynamika w każdym aspekcie życia i intensyfikacja zadań do wykonania powodują, że ulegamy presji czasu. Pomimo, iż intuicyjnie czujemy, że lepiej jest zrobić mniej, a dobrze, rozwijamy niszczącą umiejętność wielozadaniowości.

Dziś robimy więcej rzeczy niż dawniej, jednak utraciliśmy kontrolę nad uwagą. A przecież sposobem na osiąganie najlepszych rezultatów jest własnie umiejętna selekcja zadań oraz koncentracja. To dzięki umiejętności skupienia uwagi osiągamy dobre wyniki oraz satysfakcję z wykonanego zadania.

Umiejętne panowanie nad uwagą jest warunkiem udanego życia i kluczem do rozwoju w każdej jego dziedzinie [Gallagher, 2009]

Cierpimy z powodu hiperaktywności i problemów ze skupieniem. Sposobem na przywrócenie produktywności jest paradoksalnie ograniczanie się. Polega ono na ignorowaniu rzeczy, które w danej chwili możemy zrobić i skupianiu się wyłącznie na tych, które zrobić należy.

Efektywność polega na sprawnej eliminacji zadań, a nie na ich mnożeniu.

Tymczasem my miotamy się wśród codziennych obowiązków, często zajmując się rzeczami, które właśnie trafiły na nasze biurko lub skrzynkę pocztową. Często sprawy najważniejsze zdane są na łaskę najmniej ważnych tylko dlatego, że właśnie zadzwonił telefon lub kalendarz wyświetlił kolejne spotkanie, które właśnie się zaczyna.

Przypomnij sobie moment, kiedy odniosłeś/odniosłaś znaczący sukces w życiu. Czy nie skupiałeś/skupiałaś się wówczas na jednej sprawie? 

Fragment artykułu autorstwa DrGulewicz dla magazynu MyCompany Nr 9/2019.

Zapraszam do Dr Gulewicz: AUDIO.

Gallagher W., Rapt, Penguin Press, New York 2009.

Fragment książki Gulewicz M.M., Jak odzyskac utraconą skuteczność, Wydawnictwo INFOR, Warszawa 2019.