Jak negocjować podwyżkę

Opublikowane przez Gulewicz Maria Magdalena w dniu

Czy w ciągu ostatnich kilku lat negocjowałaś swoje wynagrodzenie? 

Ja przez wiele lat nie negocjowałam swojego wynagrodzenia, czekając – niczym śpiąca królewna – aż moja praca zostanie właściwie wynagrodzona. 

Oczywiście sytuacje, w których to pracodawca przyszedł z propozycją podwyżki się zdarzały, ale myślę, że w ciągu całej mojej kariery zawodowej, mogłam stracić ponad milion złotych, czekając na taki gest pracodawcy. 

Okazuje się, że tylko 37% ludzi regularnie negocjuje swoje wynagrodzenie, 44% negocjuje od czasu do czasu, ale aż 18% ludzi w ogóle nie negocjuje swojego wynagrodzenia. 

Postanowiłam napisać ten artykuł, aby zachęcić Ciebie dziś do wykonania pierwszego kroku. Chcę Ci powiedzieć, że negocjowanie wynagrodzenia jest standardową procedurą każdego znającego swoją wartość profesjonalisty. Dlaczego więc Ty miałabyś odpuścić tak dużo pieniędzy?

Dlaczego warto negocjować swoje wynagrodzenie?

W swoich programach dla liderów korporacyjnych i właścicieli firm podkreślam znacznie inwestowania w siebie oraz w rozwój swoich kluczowych kompetencji. Jednak bez odpowiedniego pozycjonowania siebie w organizacji i bez regularnego negocjowania swojego wynagrodzenia, nie uda Ci się znacząco zwiększyć swoich dochodów.

Dlatego zebrałam kilka praktycznych porad, jak negocjować wyższe wynagrodzenie z pracodawcą. 

Po pierwsze, ważne jest, abyś zdała sobie sprawę, że Twoje wynagrodzenie pozycjonuje Ciebie w oczach Twojego pracodawcy. 

Wyobraź sobie, że siedzisz przy długim stole wraz ze swoimi kolegami dyrektorami, a na przeciwko siedzi Twój prezes. Przy tym stole, to Ty masz świetne wykształcenie i robisz naprawdę “dobrą robotę”, jednak najczęściej o głos pytany jest pewny siebie kolega, który zarabia z Was najwięcej. Ty oczywiście nadal będziesz zarywać nocki i dłubać w raportach i analizach po godzinach, czekając aż Twój trud zostanie wynagrodzony, podczas gdy on będzie już dawno na basenie lub na kolacji z decydentami. 

Widzisz to teraz? Celowo naciskam na bolesne miejsce, bo chcę Cię obudzić i powiedzieć Ci, że jeżeli jesteś profesjonalistką w swojej dziedzinie i ustawiasz poprzeczkę w swoim fachu, to zwyczajnie nie możesz godzić się na “jakieś tam” wynagrodzenie. 

Pozwalając, aby ktoś wyznaczał Tobie ramy znacznie poniżej Twojego potencjału, szkodzisz nie tylko sobie, ale całej swojej karierze.

Jak przygotować się do negocjacji wynagrodzenia?

Oto jak w 5 krokach negocjować wysokość wynagrodzenia z pracodawcą.

  1. Przeanalizuj kontekst negocjacji. Zbierz dane na temat tego, jak radzi sobie firma? Czy zatrudniania czy może planuje masowe zwolnienia? Musisz być świadoma kontekstu, w którym podejmujesz negocjacje, jednak nie zniechęcaj się nawet jeżeli sytuacja firmy bywała lepsza. Niezależnie od tego, Twoja firma będzie chciała zatrzymać wartościowych pracowników.
  2. Zastanów się, jak firma Cię widzi? Czy osiągasz lub przekraczasz swoje cele? Czy jesteś szanowana i wnosisz widoczny wkład? A może trzymasz głowę nisko i masz nadzieję, że ktoś zauważy Twoją mrówczą pracę? Czy masz umiejętności, które opłacają Twoją podwyżkę? 
  3. Zrób benchmark. Upewnij się, że wiesz, ile inne firmy płacą za Twoje umiejętności. Skorzystaj z dostępnych w Internecie raportów, aby znaleźć konkurencyjne i porównawcze pozycje. Zbierz dane o tym, jakie wynagrodzenie otrzymują inne osoby z Twoim zakresem pracy i doświadczeniem lub idź o krok dalej i zapytaj współpracowników, ile im płacą. 

Dodatkowo odpowiedz sobie na pytania: Czy Twoja firma dokonuje regularnych przeglądów płac? Czy wiesz, kiedy on się odbywa, czy może jest to procedura uruchamiana ad hoc? Tak czy inaczej, nie czekaj ze zgłoszeniem swojego stanowiska do przeglądu. 

4. Przećwicz negocjacje. Twoja rozmowa negocjacyjna ws. podwyżki nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Przed spotkaniem przygotuj sobie agendę, przemyśl możliwe scenariusze i Twoje odpowiedzi na nie. Przećwicz rozmowę, zawierając w niej wszystkie poniższe punkty.

5. Przeprowadź negocjacje. Bądź spokojna i kontroluj agendę spotkania. Pamiętaj, podwyżka nie jest przysługą, o którą prosisz, ale standardowym działaniem uzasadnionym biznesowo. 

Jakie argumenty warto przedstawić podczas negocjacji wynagrodzenia?

Podczas negocjacji:

  • przedstaw swoje stanowisko, wskazując konkretną kwotę wynagrodzenia, jakiego oczekujesz. To nie jest miejsce na “co łaska”. Stara szkoła negocjacji uczy, że należy dodać 10 lub 20%, aby dać miejsce na negocjacje w dół. Osobiście nie lubię takich zabaw w ciuciubabkę i wolę jasno określić swoje oczekiwania.  
  • podpieraj się zebranymi danymi, w szczególności wskazując na zakres odpowiedzialności i sposób, w jaki wnosisz wartość dodaną do firmy.
  • prezentuj dane porównawcze z własnej firmy lub branży,
  • wskaż enumeratywnie na zaangażowanie w istotne sprawy firmy.
  • pokaż co wnosisz do firmy: wiedzę, doświadczenie, kompetencje, a także znajomości oraz sieć relacji – jeżeli stanowią one wartość w wykonywanej przez Ciebie pracy.
  • wskaż inicjatywy, jakie przeprowadziłaś, a które miały konkretny wpływ na wynik firmy. 
  • pokaż swój wzrost wynagrodzenia, jako inwestycje w Twój dalszy rozwój i podnoszenie kompetencji, która będzie przynosiła korzyści firmie. Na marginesie – część dodatkowego rocznego wynagrodzenia zawsze inwestuj w dalszy rozwój, zdobywając i wzmacniając swoje kluczowe kompetencje.  

Gdy już zaprezentujesz swoje stanowisko – przestań mówić. Cierpliwie poczekaj na stanowisko Twojego szefa lub szefowej. Jeżeli zapadnie kłopotliwa cisza, nie staraj się jej zapełnić słowami. I nie zostawiaj rozmowy otwartej. Zapytaj wyraźnie, jakie są następne kroki i jak możesz pomóc w ich realizacji? Nawet jeśli otrzymasz odmowę, to nie oznacza końca negocjacji. Zapytaj o przyczynę odmowy, a także poproś o datę przeglądu Twoich wyników.

Wiele osób obawia się podjąć negocjacje ws. podwyżki, ale Ty podejmij swoje pierwsze rozmowy, a za każdym razem będzie to dla Ciebie łatwiejsze. Powodzenia…

Kategorie: KARIERA