Mentoring kobiet: Przeszkody i perspektywy rozwoju

Opublikowane przez Gulewicz Maria Magdalena w dniu

Współczesny rynek pracy stawia przed kobietami wiele wyzwań, zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym. Chociaż coraz więcej kobiet zdobywa wysokie stanowiska i wyróżnia się w różnych branżach, nadal istnieje znaczący problem braku mentorek, które mogłyby wspierać ich rozwój zawodowy. Mentoring kobiet jest nie tylko kluczem do sukcesu indywidualnego, ale również istotnym elementem budowania bardziej zrównoważonego i inkluzywnego środowiska pracy. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego kobiety często nie mają mentorów oraz jakie wyzwania i szanse wiążą się z mentoringiem kobiet. Analizując różne aspekty tego zjawiska, poszukuję odpowiedzi na pytanie, jakie kroki można podjąć, aby poprawić dostępność i jakość wsparcia mentorskiego dla kobiet.

Wiele z nas dorastało z przekonaniem, że cierpliwe oczekiwanie na księcia przyniesie nam szczęście i spełnienie marzeń, jak w baśni o Śpiącej Królewnie. Ta romantyczna narracja, choć urocza, wprowadza nas w błąd i prowadzi do poważnych problemów w dorosłym życiu. Poszukiwanie mentora przez kobiety często przypomina właśnie czekanie na rycerza na białym koniu. To istotny problem, który wymaga podjęcia dyskusji i budowania większej świadomości wokół tego zagadnienia.

Mentoring kobiet: kluczowy czynnik rozwoju biznesu i kariery

Mentoring odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym. Badania potwierdzają, że ci, którzy znaleźli mentora, są bardziej zadowoleni z tempa swojego rozwoju zawodowego. Posiadacze mentorów zazwyczaj podejmują się bardziej ambitnych zadań i angażują w ekscytujące projekty. Ponadto, częściej mają wyższe oczekiwania dotyczące wynagrodzenia w porównaniu do tych, którzy nie korzystają z mentoringu.

Mentorzy to osoby posiadające bogate doświadczenie zawodowe i osobiste w dziedzinie, w której chcesz doskonalić swoje umiejętności. Mogą dostarczyć cenne informacje i porady dotyczące rozwoju biznesowego oraz kariery. Pomagają również w nawigowaniu po polityce korporacyjnej oraz w skomplikowanym labiryncie biznesu. W atmosferze szacunku i zaufania oferują urealniony feedback. Wspierają w pokonywaniu trudnych sytuacji zawodowych. Dzięki ich mądrości udaje ci się uniknąć wielu błędów, a także naprawić te, których nie zdołałaś uniknąć.

Niestety, dla wielu kobiet znalezienie mentora może być wyzwaniem. Badania pokazują, że mężczyźni mają znacznie większe szanse na nawiązanie i utrzymanie takich relacji. Czasami kobietom o wysokim potencjale trudno jest prosić o pomoc. Obawiają się, że zostaną odebrane jako osoby, które sobie nie radzą. Jednakże, zasięgnięcie wsparcia nie jest oznaką słabości. Wręcz przeciwnie, może być pierwszym krokiem do znalezienia właściwej drogi.

Dlaczego mentoring kobiet często nie przynosi oczekiwanych efektów?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których mentoring kobiet nie jest tak efektywny, jak w przypadku mężczyzn. Badania wyraźnie pokazują, że mentoring w kontekście kobiet i mężczyzn przebiega na różny sposób. Niestety, mentoring kobiet rzadziej przekłada się na konkretną poprawę ich sytuacji zawodowej. Istnieje kilka kluczowych powodów, które tłumaczą tę sytuację.

Często kobiety otrzymują mentoring od innych kobiet, które mogą nie dysponować wystarczającym doświadczeniem lub czasem, by skutecznie wspierać rozwój swoich podopiecznych. Te, które posiadają potrzebne kompetencje, mogą mieć ograniczone zasoby czasu i trudności w udzielaniu pomocy większej liczbie kobiet jednocześnie.

To powoduje, że kobiety szukają mentora wśród mężczyzn. Jednakże, rady udzielane przez mężczyzn nie zawsze uwzględniają specyficzne wyzwania kobiet w biznesie. Strategie, które sprawdzają się u mężczyzn, mogą okazać się mniej skuteczne u kobiet. 

Dodatkowo, istnieje subtelny aspekt relacji damsko-męskich w kontekście mentoringu. Młodsze kobiety i starsi mężczyźni często unikają bliskich kontaktów, obawiając się potencjalnych nieporozumień lub osądów w miejscu pracy. Ten problem jest dobrze udokumentowany – badania opublikowane przez Harvard Business Review pokazują, że znaczna liczba mężczyzn na wysokich stanowiskach unika osobistych spotkań z młodszymi kobietami, a część młodszych kobiet z kolei unika zbliżonych relacji z starszymi mężczyznami.

Starszy mężczyzna w restauracji w towarzystwie młodszego kolegi wpisuje się w obraz mentoringu. Natomiast starszy mężczyzna i młodsza kobieta z pewnością mają romans i są na randce.

Kobiety, starając się rozwijać bliskie relacje mentorskie z mężczyznami, narażają się na ryzyko stania się tematem plotek w miejscu pracy. Z drugiej strony, próba wejścia na szczyt bez wsparcia mentora może prowadzić do zastoju w rozwoju ich kariery.

Zwróćcie Państwo uwagę, ile kobiety tracą z powodu takich sytuacji. Przecież od zawsze wiadomo, że osobiste relacje są kluczem do przydzielania ciekawych zadań, projektów oraz awansów. Fakt, że mężczyźni i kobiety spotykają się ze sobą na gruncie nieformalnym, musi zostać zaakceptowany, jako coś naturalnego. Przecież od zawsze robią tak mężczyźni. 

Mentoring kobiet a feedback na temat stylu

Dodatkowo, kobiety są nadmiernie mentorowane w kwestii swojego stylu, zamiast konkretnej pomocy merytorycznej. Osobiście doświadczyłam wielu sprzecznych ze sobą sugestii, abym była bardziej przyjazna a jednocześnie realizowała ambitne cele, czy też bardziej entuzjastyczna wobec pomysłów, z którymi się nie zgadzałam. Otrzymałam również rady dotyczące zmiany garderoby na mniej kobiecą oraz zmniejszenia wysokości moich szpilek.

Nawiąż konkretną relację mentoringową

Niewielu mentorów ma czas na to, aby stale trzymać swoich podopiecznych za rękę. Większość z nich zmaga się z intensywnym obowiązkami zawodowymi. Dlatego po pierwsze – znajdź mentora z odpowiednim doświadczeniem, ale pamiętaj, że mentor nie jest terapeutą. Ważne jest właściwe wykorzystanie czasu, jaki ci poświęca.

Zacznij od określenia, w jakiej konkretnej dziedzinie potrzebujesz wsparcia. Zastanów się, czy potrzebujesz pomocy w rozwoju przywództwa, biznesowym czy może strategii kariery.

Skup się na konkretnych celach.

Znalezienie mentora, który może ci pomóc, nie zdarza się samoistnie. Musisz jasno określić swoje cele i poszukać osób z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i chęcią poświęcenia ci czasu.

Zastanów się, co możesz zaoferować w zamian i skoncentruj czas swojego mentora na tych celach. Tego rodzaju relacje mogą znacząco przyspieszyć twój rozwój zawodowy.

Mentoring kobiet z autopsji

Nawet osoby o zbliżonym statusie zawodowym mogą pełnić rolę mentorów dla siebie nawzajem. Istnieje przysłowie, że najbardziej wartościowe rady pochodzą od osób, które miały podobne doświadczenia zawodowe.

Rady koleżanek, znajdujących się w podobnej sytuacji zawodowej mogą okazać się bardziej wartościowe niż porady tradycyjnych mentorów, ponieważ łatwiej się z nimi identyfikować. Dlatego osobiście gorąco polecam uczestnictwo w społeczności menedżerek i liderek. Kobiet, które -podobnie, jak ty-  znajdują się na „polu bitwy”. Mogą one lepiej zrozumieć problemy, których inni nie rozumieją. Także takich, których nie zrozumieją ich przełożeni, którzy często sami je generują. 

Mentoring kobiet: Dedykowane programy rozwoju 

Wiele firm przechodzi od nieformalnych inicjatyw mentoringowych do bardziej oficjalnych programów. Zaangażowanie w takie programy może przynieść znaczne korzyści. Badania wykazują, że kobiety uczestniczące w formalnych programach mentoringowych miały 50 proc. większą szansę na awans niż te, które poszukiwały mentorów na własną rękę. Dlatego firmy powinny podejmować starania, aby uruchamiać dedykowane programy mentoringowe wspierające rozwój profesjonalny kobiet, które są wciąż słabo reprezentowane na najwyższych stanowiskach.

Poszukujesz programu mentoringowego dla siebie? A może chcesz wspierać kobiety w swojej firmie i poszukujesz programu stworzonego specjalnie dla nich? Napisz do nas na: contact@drgulewicz.pl